Spletno mesto uporablja piškotke za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih .
Vstavljanje protetičnih izdelkov, kot so keramične luske in inleji, je zahteven poseg, ki zahteva posebno pozornost ne samo zobozdravnika, temveč predvsem pacienta pred, med in po samem posegu.
V obdobju, ko vam je zobozdravnik vstavil začasne prevleke, inleje ali luske, je pomembno, da vzdržujete dobro ustno higieno. V tem času ne uporabljajte električnih zobnih ščetk. Vaša dlesen in zobje so lahko v tem obdobju bolj občutljivi, zato uporabljajte zobno pasto za občutljive zobe, in sicer tako da majhno količino zobne paste nanesete na mesto, kjer se nahaja začasna prevleka oziroma občutljivo mesto, in zob nežno zdrgnete.
Približno dva tedna traja privajanje na obliko in velikost novih zob po cementiranju protetičnih izdelkov. Če boste med zobmi zaznali kakšne moteče stike ali druge neprijetnosti, nas pokličite.
Keramične luske imajo veliko tlačno, ne pa tudi upogibno trdnost. Zato se po posegu izogibajte vsem dejavnostim, ki bi lahko povzročile upogibanje lusk, kot je npr. grizenje oreščkov, trdih bonbonov, nohtov, svinčnikov, obiranje kosti ali odpiranje različnih predmetov z zobmi.
Tako kot vaši naravni zobje tudi protetični izdelki potrebujejo dobro ustno higieno. Zato uporabljajte ročno ali električno zobno ščetko z mehkimi ščetinami.
Uporabljajte neabrazivne zobne kreme (priporočamo vam gele). Izogibajte se belilnim kremam, saj le-te vsebujejo veliko grobih delcev, ki spraskajo tako površino porcelana kot sklenino vaših zob.
Vsaj enkrat dnevno nitkajte medzobne prostore. Zaželeno je, da to naredite pred spanjem.
Običajno so zobje še vsaj štiri do šest tednov po cementiranju občutljivi. To je odvisno od tega, koliko sklenine je po posegu še ostalo na zobu, kako blizu se nahaja zobni živec ter še nekaterih drugih dejavnikov.
Zaradi odstranjevanja odvečnega cementa bo lahko dlesen po posegu ob zobu nekaj dni rahlo vneta in občutljiva.
Po vstavitvi keramičnih lusk se lahko nekoliko spremeni vaš govor. Na spremembe se boste hitro privadili in kmalu zopet normalno govorili.
Ustne vodice, ki vsebujejo alkohol, oslabijo vez med zobom in keramiko, zato je zaželeno, da uporabljate ustno vodico, ki ne vsebuje alkohola.
Bodite pozorni pri uporabi ustnih vodic s klorheksidinom, saj nekatere povzročajo zabarvanje zob in cementa, s katerim so pritrjene luske oz. inleji. Prav tako je priporočljivo, da se izogibate izdelkov, ki vsebujejo kositrov fluorid (stannous fluoride) ali kisle fosfatne fluoride (acidulated phosphate fluoride), saj raztapljajo keramiko in zato postane njihova površina hrapava.
Tudi če nimate težav, se vsakih šest mesecev zglasite na redni pregled pri vašem izbranem zobozdravniku.
Poškodbe obraza in glave, posledično tudi zob, so ene najpogostejših poškodb, ki jih lahko utrpijo otroci pri igri in različnih drugih dejavnostih. Ko se otrok udari v zobe, dlesni in usta, starši v paniki ne vedo, kaj naj storijo.
Najboljši nasvet, ki vam ga lahko v tem primeru damo, je, da kar najhitreje obiščete zobozdravnika.
Mlečnih zob običajno ne vstavljamo nazaj v usta, vendar bo zobozdravnik pogledal, ali so v dlesni morebiti ostali kakšni deli korenine izbitega zoba oziroma ali so poškodovani tudi ostali zobje.
Če je izbit stalni zob, ga čim prej poiščite in nežno sperite z mrzlo vodo. Ne drgnite ga ali spirajte z milom, temveč samo z vodo. Če je mogoče, ga vstavite nazaj v alveolo (kostno jamico) in ga držite na mestu s čisto gazo ali robčkom. Če to ni mogoče, naj ga otrok shrani pod jezikom ali pa ga položite v posodo z mlekom, slino ali vodo in nato kar najhitreje poiščite izbranega zobozdravnika ali dežurno zobozdravstveno pomoč. Prej kot boste ukrepali, večja bo možnost, da bomo zob lahko ohranili.
Tudi če je zob okrušen ali odlomljen, čim prej obiščite zobozdravnika. Hitro ukrepanje bo preprečilo, da bi se poškodovani zob okužil in bi bilo potrebno dodatno in obsežnejše zdravljenje. Pomembno je, da spirate usta z vodo in poškodovano mesto hladite z mrzlimi obkladki, da zmanjšate vnetje. Če odlomljen del zoba najdete, ga prinesite s seboj k zobozdravniku.
Zobna nitka je namenjena odstranjevanju zobnih oblog med zobmi. To so področja, kjer se najpogosteje začenjata zobna gniloba (karies) in parodontalna bolezen.
Priporočamo, da si zobe nitkate vsaj enkrat dnevno. Vrsta nitke ni pomembna, izberite tisto, ki vam najbolj ustreza.
Kako se torej lotimo nitkanja zob? Okrog sredincev obeh rok si ovijte petdeset centimetrov dolg kos zobne nitke tako, da pustite med njima prostih petnajst centimetrov prostora. S palcem in kazalcem obeh rok primite nitko tako, da bo med njimi nekaj centimetrov. Z žagastimi gibi nato nitko nežno potisnite med sosednjima zoboma proti dlesni. Ob dlesni nitko upognite okrog zoba in jo nežno premaknite pod rob dlesni. Sedaj začnite čvrsto premikati nitko navzgor proti medzobnemu stiku in nato ponovno navzdol do dlesni.
Ko bodo odstranjene vse zobne obloge, bo začela nitka škripati. Nato nitko izvlecite iz medzobnega prostora, pripravite nov oziroma čist del nitke in ponovite postopek ob sosednjem zobu. Premikajte se od medzobnega do medzobnega prostora, dokler ne očistite obe ploskvi vseh zob. Če so medzobni prostori za nitko pretesni ali če se vam v katerem od njih razcefra ali strga, na to opozorite zobozdravnika.
Pred beljenjem zob je pomembno, da upoštevamo naslednje nasvete oziroma opozorila:
Zobozdravstveni izdelki
Beljenje zob bo posvetlilo samo zobe, ne pa tudi zobozdravstvenih izdelkov, kot so zalivke, zobne prevleke, mostički ali drugi zobozdravstveni izdelki. Obstaja velika verjetnost, da boste morali po beljenju zob zamenjati vse zobozdravstvene izdelke, če želite, da se bodo ti barvno skladali z zobmi.
Rezultati
Tetraciklinsko zabarvani ali zobje s sivimi madeži se težje pobelijo, zato bo končni rezultat beljenja zob pri različnih pacientih zelo različen. Izpostavljena zobna korenina, ki nastane zaradi umika dlesni, se ne bo pobelila. Dolgotrajnejše beljenje zob lahko povzroči zeleno zabarvanje zob z amalgamskimi zalivkami.
Beljenje prosojnih zob lahko povzroči še večjo prosojnost, zato bodo ti še temnejši.
Občutljivost
Vaše dlesni in zobje bodo po beljenju najverjetneje bolj občutljivi. Pri uporabi izdelkov, ki vsebujejo peroksidni gel, je to normalno in ni nevarno. Občutljivost bo izginila v nekaj dneh po končanem postopku.
Če zobje postanejo med samim postopkom beljenja zob preobčutljivi, si lahko pomagate z nasveti za zmanjšanje preobčutljivosti zob .
Še nekaj dodatnih nasvetov:
Izdelke za beljenje zob shranjujte nedosegljivo otrokom. Če ste noseči ali če dojite, teh izdelkov ne uporabljajte.
Z vstavljeno šablono ne jejte ali pijte. Med postopkom beljenja se izogibajte tudi kajenju in pitju kave, čaja ali vina.
Na vsa vprašanja glede beljenja zob vam bomo z veseljem odgovorili tudi v Dentalnem studiu. Oglasite se nam!
S pravilno in učinkovito skrbjo za čisto in zdravo ustno votlino bomo poskrbeli, da se bodo rane, ki nastanejo po izdrtju zoba, hitreje in uspešneje celile. Nasprotno pa bo kajenje zavrlo celjenje rane, zato lahko pride tudi do različnih zapletov.
Počitek: Nekaj ur po posegu počivajte. Prvi dan se izogibajte večjim naporom.
Otekanje: Oteklina na mestu izdrtja zoba je običajna, a bo izginila v dveh do treh dneh. Lahko jo zmanjšate s hladnimi obkladki ali ledom, ki ga držite na obrazu ob mestu izdrtja.
Spiranje: Vsaj prvi dan po posegu ne spirajte ust. Naslednja dva dneva pa po vsakem obroku in pred spanjem nežno spirajte usta s kamiličnim ali žajbljevim čajem. Čaj naj bo dovolj hladen, da si ne boste opekli ust. Po eni minuti izpiranja ga izpljunite in postopek še nekajkrat ponovite.
Hrana: Prvi dan po posegu ne uživajte vroče in trde hrane, še posebej pa se izognite alkoholu. Rajši izberite hladne brezalkoholne pijače in uživajte mehko ali vsaj sesekljano hrano.
Izogibajte se tudi sesanju rane in dotikanju predela izdrtja zoba.
Krvavenje: Prvi dan mesto izdrtja zoba lahko rahlo krvavi. Če se to zgodi, skušajte ostati v sedečem položaju, če pa to ni mogoče in vam bolj prija ležanje, poskrbite, da bo vaše vzglavje dvignjeno. Pomagalo vam bo tudi, da 15 minut z gazo pritiskate na mesto izdrtja zoba ter, če je treba, postopek ponovite.
Bolečina: Po potrebi lahko vzamete protibolečinsko tableto. Nikakor pa ne smete ob bolečini vzeti aspirina, saj lahko povzroči redčenje krvi s tem pa tudi močnejše krvavenje.
Ob močnejši krvavitvi, hudi bolečini ali drugih težavah nemudoma pokličite zobozdravnika.
Povečana količina zobnih oblog v vaših ustih pomeni večjo verjetnost za napredovanje parodontalne bolezni.
Če boste upoštevali spodnje nasvete, boste zmanjšali tveganje za nastanek parodontalne bolezni in pripomogli k uspešnosti opravljenega posega luščenja in glajenja korenin. V primeru težav nemudoma pokličite zobozdravnika.
Po posegu nekaj ur ne jejte ali pijte.
Priporočamo, da za najmanj dva tedna zamenjate vašo običajno ustno vodo z ustno vodo Curasept, ki vsebuje 0,2-odstotni klorheksidin. Seveda nadaljujte tudi z rednim ščetkanjem zob.
V tem času uporabljajte zobno kremo Curasept ADS, ker ne izničuje učinka ustne vode. Če uporabljate zobno pasto, ki vsebuje SLS (sodium lauryl sulphate), pa naj bo med ščetkanjem in izplakovanjem ustne votline z zobno vodo vsaj ura premora.
Po ščetkanju in nitkanju zob pred spanjem še minuto ščetkajte jezik z zobno ščetko in zobno pasto Curasept.
Pri občutljivih zobeh po navodilih higienika uporabljajte zobno pasto Sensodyne.
Če vam je zobozdravnik predpisal dodatna zdravila, jih jemljite po njegovih navodilih.
POMEMBNO! Kajenje je eden glavnih dejavnikov tveganja za razvoj parodontalne bolezni. Prav tako kajenje zmanjšuje možnosti uspešnega zdravljenja vnetja obzobnih tkiv, saj zmanjšuje tako prekrvavitev dlesni kot obrambno sposobnost zaščitnih celic.
Prvi teden po vstavitvi zobnih vsadkov štirikrat dnevno spirajte usta z ustno vodo Curasept, ki vsebuje 0,2-odstotni klorheksidin.
Pričakujte, da bo okrog operativnega mesta nastala oteklina. Če ste imeli operacijo na zgornji čeljusti, bo nekaj otekline verjetno prisotne tudi pod očmi. Temu se lahko izognete tako, si prva dva dneva hladite področje operacije s hladnimi obkladki ali ledom. Med počitkom poskrbite, da ležite z višjim vzglavjem.
Če vam je kirurg predpisal antibiotike, zdravljenja ne prekinite predčasno, tudi če se vam stanje hitro izboljša.
Še preden lokalna anastezija popusti, vzemite protibolečinske tablete, in jih jemljite še nekaj dni. Pazite, da ne prekoračite dovoljenega dnevnega odmerka zdravila.
Rahlo krvavenje iz rane je normalno. Če krvavenje ne popusti, dvajset do trideset minut s sterilno gazo pritiskajte na mesto rane. Če je treba, postopek ponovite.
Če imate kakršnekoli skrbi ali vprašanja o pooperativnem stanju, brez obotavljanja pokličite svojega zobozdravnika.
Vedno si zapomnite, da se čista in zdrava ustna votlina celi hitreje kot če ne skrbimo za ustrezno ustno higieno.
Za čim bolj učinkovito beljenje zob brez občutljivosti je pomembno, da postopek beljenja izvedemo pravilno in varno. Kaj lahko sami storimo za to?
Pred beljenjem
Pred beljenjem zob si natančno očistite in znitkajte zobe, saj je belilni gel najbolj učinkovit na čistih zobeh. Poskusite nositi šablono najprej brez belilnega gela, da se nanjo privadite. Bodite pozorni, da je šablona pred vstavitvijo belilnega gela čista in suha. Vlaga namreč zmanjša učinkovitost belilnega sredstva in upočasni postopek beljenja.
Nanašanje belilnega gela
Ko nanesete belilni gel, bodite pozorni, da ne zapolnite celotne šablone. Majhno kapljico gela nanesite na notranjo steno šablone, ki je v stiku z vidnim delom zoba. Gel naj sega samo do polovice ploskve. Pazite, da ne razmažete gela po šabloni. Po uporabi brizgo z gelom tesno zaprite. Pri enem nanosu boste porabili približno 0,5 ml belilnega gela na lok. Priporočamo vam, da si belite samo sprednjih osem do deset zob.
Vstavljanje šablone
Ko vstavite šablono v usta, jo nežno potisnite na zobe. Z eno roko jo držite na mestu, z drugo pa z robčkom ali gazo obrišite odvečni gel, ki priteče izza šablone.
Nošenje šablone
Če si niste še nikoli belili zob, predlagamo, da si jih prvič belite le pol ure. Če se pri tem ne pojavi preobčutljivost zob, čas beljenja lahko podaljšate.
Pri beljenju zob z belilnimi geli, ki vsebujejo karbamid peroksid, je potrebna posebna pozornost
Po beljenju
Odstranite šablono in splaknite usta z vodo, da z zob odstranite gel, ki je ostal na njih. Nato natančno oščetkajte in znitkajte zobe. Če so vaši zobje postali občutljivi, na koncu uporabite gel za občutljive zobe.
Shranjevanje
Šablone po vsaki uporabi očistite z zobno ščetko in mrzlo vodo. Shranjujte jih v priloženi posodi, belilni gel pa v suhem in hladnem prostoru ter ga ne izpostavljajte toploti in neposrednim sončnim žarkom. Lahko ga shranjujete tudi v hladilniku, vendar ga ne smete zamrzniti.
Zaželeni učinek beljenja zob bomo dosegli po približno 20 do 30 nanosih belilnega gela. Dlje, ko bomo nosili šablono z belilnim gelom, boljši bo učinek. Ta v prvih dveh urah po vstavitvi doseže približno 50 odstotkov svojega učinka. Beljenje pospešimo tudi z uporabo gelov z višjimi koncentracijami aktivnih snovi (karbamid peroksid ali hidrogen peroksid).